ביוגרפיה

שושנה קרבסי – משוררת, כותבת ספרות ילדים ומספרת סיפורים מקצועית. ילידת הפריפריה, יוצרת על זהות נשית מזרחית, שירה חברתית ושירת פולקלור. 
 
מייסדת מיזם “הבית העתיק”, ואף מארחת בעצמה בבית העתיק את מפגש השירה והמורשת “מסיבת האהבה של סולטנה“ – מפגשי שירה ומורשת של יהדות מרוקו וספרד. 
מייסדת הסלון הספרותי “ספרותא” . 

הבית העתיק בעין כרם –  בית לסיורים, לטיולים, לימי כייף, לימי גיבוש, ליום האישה הבינלאומי ושמחות פרטיות קטנות.

חוויות בוטיק מבוססות אירוח ביתי בבתיה העתיקים של עין כרם לצד סיורים בעין כרם עצמה, וכן סיורים יחודיים הבלעדיים רק לנו בירושלים.
סיורי הבית העתיק הם התירוץ המושלם מדוע לחזור שוב ושוב לירושלים.
בנוסף, מהווה הבית העתיק מרכז לאירועי תרבות ומשתתף בפרוייקטים עירוניים ובפסטיבלים שונים. חמשושליים, שאון חורף, שישי במזרח, שישי סתווי, בבית העתיק ניתן לקיים ישיבות, ערבי השקה של ספרים, אירועי תרבות או לוקיישנים לצילום.
מהבית העתיק יוצא פרוייקט בינלאומי של שירת נשים בשפות יהודיות הנעלמות מן העולם: לאדינו, חכיתיה, ברברית, מרוקאית יהודית אותו מובילה הזמרת יוצרת הבינלאומית, מור קרבסי.

מהו עיסוקי

הבית העתיק

מספריה של שושנה קרבסי

  • גרטה גרבו מקומית – שירה.
  • התחדשות, חילופי יוצרות בעין כרם –
    שירה שושנה קרבסי ציורים חיה וייט. 
 
 
  • בלונים וילד על העץ – ילדים.
  • משפחה עם חיות וגם קצת בעיות – ילדים.
  • חתול זה לא כלב – ילדים.
  • אי הגרביים האבודים – ילדים.
  • חנה’לה אופה גדולה והעוגה העגולה – ילדים.

איך הגעתי לעשייה שאני עוסקת בה בחיי

חייו של אדם הם דרך, גם חיי. כבת לדור שהכחיש את שורשיו מבית אבא התחלתי להתגעגע למורשתי כשנולדו לי ילדי וכשראיתי כמה הם נהנים מהאווירה המסורתית המיוחדת בבית סבא וסבתא, מאווירת החגים, השולחן העמוס במאכלי תפארת, בפיוטים ושירת הקודש לצד שירתה וקולה של אימי, אז הבנתי שגם אני מצווה להעניק לילדי בית של דורות. מכאן החזרה לחקר גילוי שורשי מחדש היתה קצרה.
התחלתי לחקור ולקרוא חומריםם על מורשת יהדות מרוקו במקביל ללימודי באוניברסיטה וגילתי עולם מופלא של עושר תרבותי מרהיב זאת בד בבד עם יצירה בלאדינו ובשפות עתיקות בה עוסקת בתי, הזמרת יוצרת הבינלאומית, מור קרבסי.מורשת הנשים של יהדות ספרד ומרוקו, דרך הסיפורים, שירי הערש, שירת האהבה, שירי החתונה והכלולות ושירת המקוננות נפרשה בפני במלוא חוכמתה לצד סיפורים במשפחה וזכרונות של אנשים שהוסיפו לי מסיפוריהם.
חכם אחד אמר שהדרך חכמה מןן ההולכים בה, וגם אצלי הדרך התוותה מציאות. לימים שרכשתי את ביתי, הבית העתיק בעין כרם נמצאה לי הבמה לספר את כל הסיפורים שצברתי ולשתף את הידע. את כל זה אצרתי כאוצר למופע סיפורים ייחודי “מסיבת האהבה של סולטנה”, בבית העתיק בכפר המהווה תפאורה עוצרת נשימה למופע וכבסיס יציאה לפעילויות נוספות בעין כרם ובירושלים.
מופע זה מחבר את היכולות שליי ככותבת, כמשוררת, כמספרת סיפורים, כמורה לשעבר בעלת יכולת “ללמד”, ידע בהטוריה ובלימודי ירושלים, וכמי שאוהבת אנשים. הכל חבר יחדיו ל “מסיבת אהבה של סולטנה” המספר את חכמת הנשים של יהדות מרוקו וספרד.
כיום הבית העתיק מארח באופןן קבוע קבוצות למופע זה ולשלל חוויות בעין כרם בשיתוף פעולה עם נשים נוספות בעין כרם. ביחד, הצוות הנשי של עין כרם הפכנו את עין כרם לחגיגה אחת גדולה של בתים פתוחים. לשמחתי, אני מוזמנת להופיע גם מעל במות משום ששמעו של המופע עושה לו כנפיים.
ומאחר והדרך חכמה ממני כךך נטווה לו גם סיור שלם בירושלים סביב מורשת יהדות מרוקו, וסיור נוסף סביב מורשת יהדות אתיופיה הנמצא אף הוא בהליכי גיבוש.

ביני לבין עצמי אני תוהה מה עוד צופנת לי הדרך לטובה?

שולחת לכל אחד ואחד מכם את ברכת הדרך, במלוא המובן העמוק של המושג “דרך”.

שלכם

שושנה קרבסי
משוררת ומספרת סיפורים

ניסיון

כתיבה ספרותית